המקצוענים שלנו מחכים לך

הדרך הנכונה לדווח על העלמת מס

העלמת מס נחשבת לבעיה מוסרית שמשפיעה על כלל החברה. תשלומי מס הם חלק מחובתם של אזרחי המדינה וחובה זו מעוגנת בחוק. מי שמעלים מס למעשה מרוויח על חשבון גבם של משלמי המיסים שכן פועלים על פי חוק.
בשנים הארונות רשות המיסים הגבירה את האכיפה ויחד עם משרד המשפטים העלתה למודעות ציבורית את הנושא תחת המוטו "העלמת מס היא בעיה של כולנו".
פעילות נוספת להעלאת המודעות ורתימת הציבור למאבק בהעלמות מס היא פתיחת "קו צדק", שקורא לאוכלוסייה לדווח על מקרים של העלמות מס.

העלמת מס נחשבת לעבירה פלילית חמורה והעונש למי שנתפס בהעלמת מס יכול לנוע בין קנסות כבדים ועד ריצוי של 7 שנות מאסר בפועל.
הסברה הרווחת היא שבעיקר חברות ענק ועסקים הם מעלימי המס הגדולים, אבל יש גם אנשים פרטיים שחוטאים בהעלמת מס ויכולים לעמוד על כך לדין למשל, באי דיווח על קבלת ירושות או תשלומי מס על מכירת נכסים.

לפני שנענשים – מעדכנים את הדיווחים

חומרת העונש תלויה בגובה המס שהועלם, ההיסטוריה של מי שמואשם בהעלמה וכן בסוג העבירה. קיימים שני סוגים של עבירות מס – עבירות מס טכניות ועבירות מס מהותיות.
עבירה טכנית היא עבירה של מי שלא שילם מס במועד או בהיסח הדעת פספס תשלום מס ואילו עבירה מהותית מתייחסת להעלמת מס מכוונת ובזדון.
במקרה של עבירה טכנית ניתן לבצע המרה של קנס מנהלי כתחליף לרישום פלילי ואילו בעבירת מס מהותית יש לשלם קנס גבוה יחסית ובמקרים מסוימים אין מנוס מפני העמדה לדין היות והעבירה נחשבת פלילית.

אם החלטתם לשוב לדרך הישר ולדווח על עבירת מס שבוצעו בעבר או ביצעתם בלי משים עבירת מס, קיימת בפניכם אופציה של הליך גילוי מרצון.
הליך זה מאפשר לכם להגיש דיווח מאומת על המס שהיה עליכם לשלם ולא שולם. באמצעות התהליך, מתחייבת רשות המיסים שלא לנקוט הליכים פליליים נגד מי שבקשתו התקבלה לצורך תיקון הדיווחים.
כמובן שכל מקרה נבחן לגופו ויש מגבלות מסוימות החלות על העלמות מס בזדון בגובה מסוים ועל מסים מפעילויות לא חוקיות, אבל עבור רבים ההליך מהווה הזדמנות לתקן העלמת מס ולהיגאל מהעמדה לדין.

חשוב להבין מראש את הנוהל של גילוי מרצון על מנת לדייק בהגשת המסמכים הנחוצים. אופן ההגשה קריטי להגברת הסיכויים לכך שהבקשה תאושר.
את הבקשה יש להגיש לסמנכ"ל בכיר לחקירות ומודיעין של רשות המיסים והיא נדרשת לכלול את האינפורמציה הרלבנטית לרבות דיווח מס מתוקן וכן מסמכים שמעידים על מקורות הכנסה שונים. ההליך יכול להימשך מספר שבועות – חודשים אך ניתן לקצר אותו על ידי הגשת גילוי מרצון מקוצרת, אך רק במקרים שהדיווח לא עולה על 2 מיליון שקלים וההכנסה החייבת לא עולה על 0.5 שקלים  בשנות דיווח.
רבים אף בוחרים לנקוט בהליך גילוי מרצון אנונימי במסגרתו הם אינם נדרשים להזדהות בשמם אך עליהם להגיש בקשה חתונה על ידי בא כוחם. בכל מקרה, אם הבקשה מתקבלת הרי שלא יוגש כתב אישום.

אל תוותרו על ליווי מקצועי בתהליך

על אף שנראה שגילוי מרצון הוא הליך ביורוקרטי פשוט הרי שאין כך הדבר. יש מקרים מורכבים בהם נדרשת מעורבותו של עורך דין המתמחה בהעלמות מס על מנת לבצע דיווח מתוקן ובקשה אשר תשכנע את רשות המיסים, במיוחד אם מדובר בבקשות דיסקרטיות. כמו כן, עורך דין המתמחה במיסוי יכול לנסות להפחית את נטל המס על מס שהועלם ולכן, חשוב לבחור עורך דין מנוסה ובקיא בתחום בעל הכרות מעמיקה עם פעילותה של רשות המיסים בנושא, לפני שניגשים לדווח על העלמת מס.