המקצוענים שלנו מחכים לך

עורך דין פלילי

אחד מתחומי העבודה המרתקים והמאתגרים ביותר הוא עבודה עם קטינים, ובניהם בתחום המשפט הפלילי ועיסוק עם בני נוער. בשנים האחרונות עלתה מעורבותם של קטינים בעבירות כאלו ואחרות, עד כדי כך שכיום כ 35% מהעבירות מבוצעות על ידי קטינים. על כן, עלה הביקוש והצורך בשכירת שירותיהם של עורכי דין המתמחים בפלילים.

מדובר בעבודה הדורשת רגישות מיוחדת, תשומת לב עבור כל הסביבה ולא רק עבור הנאשם שהוא הקטין, והתנהלות מדויקת בין החוקים, הנהלים והפרוצדורות התקפות במקרי עבירה פלילית של קטינים. העבודה אינה קלה ומהווה אתגר עבור כל העוסקים במלאכה.

החשיבות בהיוועצות במומחה

עמידה לפני חקירה פלילית היא מאוד מאיימת עבור כל אדם ועל אחת כמה וכמה עבור קטין. זהו אירוע לא קל, המעמיד את הנאשם או הנחקר במצב פסיכולוגי מלחיץ. היוועצות עם עורך דין פלילי המכיר את החוק ויוכל להנחות את הקטין כיצד להתמודד עם מצב זה, היא הכרחית ביותר. לא מעטים המקרים בהם אדם מגיב בצורה לא נכונה כאשר הוא עומד לחקירה פלילית, וזאת בשל הלחץ הגדול המופעל עליו, אדרבא כאשר הנחקר הוא קטין.

שתי תגובות שכיחות בחקירה של בני נוער הנחקרים מבלי ייעוץ והנחיה:

• הרצון לרצות את החוקר– בשל רצון זה ילדים לעיתים מודים באשמה או עונים את התשובות שהחוקר מעוניין לשמוע, גם אם אין זאת האמת. כך הם בעצם כובלים את עצמם ונותנים הצהרה לא נכונה שיכולה רק לסבך אותם יותר.

• תגובה ילדותית – בני נוער נוטים לפעמים לפעול כמו שראו פושעים בסרטים, או להישאב למעין דמות סטריאוטיפית של פושע. כך לדוגמה, ילד יכול לבחור לא לשתף פעולה עם המשטרה על מנת לא להיחשב "מלשין", כשהוא לא מבין את המשמעות של אי שיתוף הפעולה, ויכול לגרום לכל האשמה במעשה ליפול על כתפיו, גם אם אין זו אשמתו.

שתי התגובות האלו, הן שתיים מבין רבות השכיחות במהלך חקירה, ובני נוער נוטים בקלות להיות מושפעים ולא לראות את מצבם נכונה. בסיוע עורך דין פלילי, ניתן למזער את הנזקים שיגרום ילד לעצמו, ולקבל הנחיה נכונה של כיצד לפעול ולהגיב במהלך החקירה.

מעמד מיוחד של עורך דין פלילי לנוער

בשונה מנחקר רגיל בעבירה פלילית, כשהנחקר קטין או ילד יש חובה בנוכחותו של הורה או מבוגר בזמן החקירה. נוסף על כך, במידה ואין אפשרות לצעיר להיפגש עם עורך הדין הפלילי טרם החקירה, יש לדרוש מהחוקר המשטרתי ליצור קשר טלפוני מיידי עם עורך הדין מיד לאחר שהוקראו לצעיר ההאשמות והחשדות נגדו.

מעמדו ומקומו של עורך הדין הפלילי בעבירות קטינים הוא בלתי רגיל ודורש יכולות קשב לכל המשתתפים המעורבים, הכוללים את הקטין עצמו, הוריו, סביבתו, העובדים סוציאליים וכו'. כמו כן, נדרשת הכרה מיוחדת בחוקי העבירות הפליליות ובפרט, בכללים וההנחיות לטיפול בקטינים במקרי עבירה פלילית.

למבזקי חדשות פליליים של ישראל – רוטר חדשות!