המקצוענים שלנו מחכים לך

עורך דין צבאי מסביר

עורך דין צבאי מסביר על: טעויות נפוצות שחיילים עושים כשהם נמצאים בחקירה צבאית

חיילים רבים נמצאים במצב של חשש ודואגים מה יקרה ביום שבו יעצרו אותם כתוצאה מהעבירה אותה ביצעו ביודעין. הצבא הינה מסגרת נוקשה, מסגרת שלא כל אחד יכול להתמודד עימה בגיל 18 ולכן בחרנו לספר לכם מה אחרים עושים כדי שתדעו מה לא לעשות ואיך לפעול במצב לא פשוט בו אתם נתונים.

זכרו ! יש לא מעט עבירות צבאיות שהצבא מחשיב כעבירות פליליות ולכן רישום פלילי בגין אותן עבירות כמו עריקות (מעל משך זמן מסוים), עבירות סמים, גניבה, עבירות מין, עבירות נשק ועוד עלולות להשליך על חייכם העתידיים באזרחות.

 אז אילו טעויות נפוצות חיילים עושים?

חשוב לזכור, רוב החיילים לא מנצלים את הכלים שיש להם ומכאן נובעות אותן טעויות אשר מתבצעות בזמן חקירת מצ״ח ועלולות כמובן להשליך על עתידם בשלב מאוחר יותר הן במסגרת הצבאית והן באזרחות. אם אותם חיילים יהיו מודעים לזכויות שלהם, הם יוכלו להימנע מאותן טעויות.

 

  1. האם לשמור על זכות השתיקה – זו זכות שיש לכל נחקר. לשמירה על זכות זו יש יתרונות וחסרונות. לעתים עדיף לא להודות באשמה אך מצד שני פירוש השתיקה עלול לבוא לרעתו של החייל בשלב חיזוק הראיות. אז מה לעשות? במצבים רבים עדיף שהחייל ידבר במיוחד כאשר בפיו טענה הגיונית לסיבה שבגינה ביצע החייל את העבירה מלכתחילה וזה בא לידי ביטוי בעיקר בעבירות עריקות כאשר חיילים עוזבים את הצבא מבעיות ת״ש כאלה ואחרות. בנוסף, טענה שמחזקת את העובדה שלא הייתי נוכח בזמן העבירה במקום שמייחסים לי היא טענה שחובה להעלות מול החוקר בזמן החקירה.
  2. הזכות להיוועץ עם עו"ד צבאי מקצועי – במהלך החקירה זכותו של כל חייל בכל שלב להתעקש ולשמור ולקיים את זכות השתיקה, עד שמעניקים לי את הזכות השנייה והמאוד חשובה שיש לי – להיוועץ בעורך דין צבאי.

 

בתור חייל שנחקר במצ״ח, בכל פעם ששואלים אותך שאלה שעדיין לא נשאלת, אתה יכול לומר: אני שומר על זכות השתיקה עד שתינתן בפניי האפשרות להיוועץ מול עורך דין צבאי.

 

רק לאחר שתציב בפני עורך הדין הצבאי את הסיטואציה שמולה אתה מתמודד בעקבות ביצוע או אי ביצוע העבירה שמיחסים לך, עורך דין מקצועי ומנוסה, ידע לכוון אותך למקום הנכון מבחינה חוקית ולייעץ לך מה לעשות – טלפונית או פרונטלית.

 

לעבירה אותה בצעת או לא בצעת יש השפעה ניכרת על המשך הההליך הצבאי המשפטי ולכן מומלץ מאוד להיוועץ בעורך דין צבאי שכן זו זכות הוגנת שעליכם לנצל.