המקצוענים שלנו מחכים לך

עורך דין צבאי

חבר'ה צעירים כשהם מתגייסים, לא חושבים לרגע שיום יבוא ואולי יצטרכו להשתמש בשירותיו של עורך דין צבאי. אך לעיתים קרובות, לצערם, המציאות מובילה אותם אל מקומות שונים, מקומות לא תמיד פשוטים, לא תמיד באשמתם, לא תמיד מדובר במקומות שהם שואפים להגיע אליו. שם מומלץ שיהיה איתם עורך דין צבאי מנוסה.

לפני שנסביר מה זה אומר עורך דין צבאי, כיצד בוחרים אותו, ונציג שורה של קווים לדמותו, נסביר תחילה מתי נשתמש בשירותיו. עורך דין צבאי ישמש אותנו בכל עניין שדורש התערבות עורך דין בעת שירותנו הצבאי, הן בסדיר והן בקבע. מערכת המשפט הצבאית היא מערכת אוטונומית ולכן עורכי הדין שמייצגים בה, הינם אנשים בעלי רקע במשפט צבאי. זה נכון למקרים צבאיים נטו כמו נפקדות, עריקות, תאונות אימונים וכדומה, וזה נכון לגבי נושאים,שלכאורה יכולים להיתפס כאזרחיים, אך מאחר והם בוצעו במסגרת הצבא, הם נידונים בבית משפט צבאי. למשל אלימות, עבירות מין, עבירות רכוש, סמים, נהיגה בשכרות ותאונות דרכים ועוד. כמו שציינו, מדובר בעבירות שנידונות בבית משפט צבאי, למרות שמדובר בעבירות שלכאורה לא קשורות לתפקיד הצבאי.

מי יכול לשמש כעורך דין צבאי

עורך דין צבאי, הוא מן הסתם עורך דין שעבר בהצלחה את בחינות הלשכה, אך יחד עם זאת עליו לעבור קורס מיוחד במשפט צבאי, קורס אשר מעביר הפרקליט הצבאי הראשי, וכן עמד בתנאים לסיום הקורס,קרי בבחינה המסכמת שלו.

בדרך כלל, עורכי דין צבאיים הם אנשים ששירתו בצבא בקבע בעברם. במקרים רבים עורכי דין צבאיים, משמשים בתפקיד זה גם במסגרת המילואים שלהם, במסגרת ייצוג חיילים שעומדים למשפט ואין להם אפשרות לשכור את שירותיו של עורך דין.

כיצד בוחרים עורך דין צבאי

על מנת לבחור עורך דין צבאי, עומדים בפניכם מספר אופציות:

אופציה ראשונה היא באמצעות אתרי אינטרנט שונים שמתעסקים בתחום. אלה מציגים רשימה של עורכי דין צבאיים מאזורים שונים בארץ, עם התמחויות בנושאים שונים. ניתן ליצור קשר עם כל אחד מהם באופן אישי, לדון איתו בפרטי המקרה ולהחליט אם הוא מתאים מבחינתכם לייצג אתכם.

אופציה שנייה היא באמצעות פנייה למשרדי עורכי דין שאתם מכירים, בתקווה שהם יוכלו לטפל בנושא או לפחות לחבר אתכם אל עורך דין בתחום. הרבה פעמים עורכי דין בתחומים מסוימים, מכירים עורכי דין מתחומים אחרים ויכולים לעזור לכם בכך.

אופציה נוספת היא דרך הצבא. מצד אחד יש את הסנגוריה הצבאית שתעמיד לרשותכם עורך דין שיהיה מוכן לטפל במקרה שלכם, מצד שני, אתם יכולים לבקש מהצבא שיקשר אתכם לעורכי דין צבאיים שיכולים להתעסק במקרה שלכם.

לסיום חשוב להבין, כמו בכל משפט, אזרחי, פלילי או צבאי, עורך דין יכול להיות זה שיכריע אם אתם יוצאים זכאים או לא. לכן תקפידו על בחירה מושכלת, אחראית וחכמה.