המקצוענים שלנו מחכים לך

עו״ד פלילי מסביר האם להסכים לבדיקת פוליגרף במהלך ההליך הפלילי?

שאלה זו היא שאלה מורכבת וסבוכה, שכן אין לה תשובה חד משמעית. הרי לא באמת ניתן לדעת האם חשוד שטוען במלוא דבריו כי לא ביצע את העבירה בה הוא חשוד או מואשם באמת עשה זאת או לא. גם עורכי דין פליליים המביאים איתם שנים של ניסיון, לא יכולים להיות בטוחים במאה אחוז ובכל מקרה תפקידם להגן על החשוד בין אם ביצע את העבירה ובין אם לא.

 

כאשר אדם חשוד בעבירה קשה דוגמת אישום בעבירת אונס, המשטרה עלולה להציע בשלב כזה או אחר לחשוד או לנאשם להיבדק במכשיר המכונה פוליגרף בכדי לבדוק האם יש דברים בגו. חשוב לזכור שעדיין לא הוכח במאה אחוז כי אכן מדובר במכשיר אמין ובכל זאת במקרים רבים מכשיר הפוליגרף משמש כהוכחה בבית משפט או לחלופין מחזק טענה בין אם לטובת החשוד או בין אם לטובת התביעה.  יחד עם זאת, יש מצבים שנחקר בתחנת המשטרה טוען לחפותו, בדיקת פוליגרף יכולה לסייע ואף להוביל בסופו של דבר לשחרור החשוד ולמניעת הגשת כתב אישום פלילי.

 

בנוסף, עצם היותו של חשוד נמצא במעמד של חקירה משטרתית יכולה לעודד תסמינים של לחץ כמו זיעה, לחץ דם גבוה, התרגשות, רעידות, עלייה בקצב דפיקות הלב ועוד כל מיני סימנים מה שעלול למעשה לשבש את הבדיקה ואף לגרום לאותו חשוד לסרב לבדיקה, מה שיעלה באופן כמעט גורף את החשדות נגדו. הבעיה נמצאת בעובדה שכאשר נחקר מסרב להיבדק בבדיקת פוליגרף מדובר בחוסר שיתוף פעולה בהליך פלילי. פעמים רבות עורכי דין פליליים מבקשים מהחשודים אותם הם מייצגים להרים אליהם טלפון בזמן שמבקשים מהם במהלך החקירה להיבדק באמצעות המכשיר, כדי שהם יוכלו לסרב במקומם.

 

כאן נכנסת החשיבות הרבה של בחירת עו״ד פלילי העוסק באופן ספיציפי ומתמחה בסוג העבירות בהם אתם מואשמים. כבר בשלב הראשוני של החקירה, עליכם לבחור עו״ד פלילי מקצועי שיסייע לכם בביצוע החלטות חשובות שיקבעו את גורלכם ואת פסק הדין במידה ויוגש נגדכם כתב אישום.